جهان غرب در حال فراهم کردن روزگار پرفلاکتی برای خود است

امروزه بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا به دلیل مواضعی که در قبال تروریستها در پیش گرفته اند در حال آماده کردن روزگار پرفلاکتی برای خود هستند.

جهان غرب در حال فراهم کردن روزگار پرفلاکتی برای خود است

پس از انحلال بلوک شرق یک جهان تک قطبی به منصه ظهور رسید. جهان که به دنبال توافقنامه یالتا در سال 1945 به نظم نوینی دست یافته بود در وضعیت کنونی بار دیگر دچار انسدادی جدی شده است.

در ژوئیه 2 سال 1990اسلوونی اعلام استقلال کرد و به این ترتیب جنگ داخلی یوگسلاوی آغاز شد که این رویداد آغازی برای پایان پیمان یالتا بود.

این یک پایان بسیار خونین بود. در بوسنی و هرزگوین بزرگترین نسل کشی تاریخ علیه مسلمانان در پایان قرن 20 رخ داد. این نسل کشی، در برابر چشم اروپا صورت گرفت و حتی برخی از قتلها و کشتارها، تقریبا تحت نظارت ارتش های اروپایی انجام شد.

دادگاه هلند در ماه جولای سال 2014، در پی حکمی ارتش این کشور را در قتل عام بیش از ده هزار مسلمان بوشناک در سربرنیستا توسط صربها مسئول شناخت.

اروپا که مدعی تقدس زندگی انسانها در چارچوب دمکراسی است، گذرگاههای مرزی خود را به روی بیش از 500 هزار بوشناک که قصد نجات جان خود از حملات صربها را داشتند بسته بود. حتی کشورهای اتریش، آلمان و ایتالیا پس از جنگ جهانی دوم برای اولین بار اقدام به تشکیل گشتهای ویژه مرزی به صورتی شبانه روزی کردند. به این ترتیب غیرنظامیان مسلمان بوشناک قادر به پناه گرفتن در هیچ جا نشدند و توسط صرب ها قتل عام شدند.

در نهایت دخالت ناتو در جنگ داخلی در یوگسلاوی، کورسویی از امید را ایجاد کرد.

امروزه وقوع حملات تروریستی در سطح جهان نه تنها در جهان اسلام و شرق بلکه در خود غرب نیز محل مباحثه و مناقشه است. دلایل اقدامات تروریستی بی توجه به نحوه توجیه آن،  به هیچ وجه قابل قبول و توجیه نیست.

فعالیت های تروریستی از تقریبا یک قرن پیش، تبدیل به مشکل بزرگی برای تمام جهان شده است.

اردوغان رییس جمهوری ترکیه سال هاست که در تلاش توضیح این مفهوم به متفقین غربی ترکیه است که تروریسم مرز نمی شناسد. کسی که با تروریستها همکاری می کند روزی تروریستها را در برابر درب خانه خود نیز خواهد دید.

ترکیه، دهها هزار تن از شهروندان خود را فدای مبارزه با تروریستهای PKK و شاخه سوری ان PYD-YPG  کرده است. امروزه تقریبا هر سلاح، راکت و موشکی در نبرد با PKK  و دیگر زیر شاخه های آن از سوی نیروهای امنیتی ترکیه کشف می شود به نوعی دارای منشای غربی است که این وضعیت حتما باید جوابی در پی داشته باشد.

برای نزدیک به نیم قرن است که ترکیه به تنهایی در حال مبارزه با تروریسم است و در این مبارزه از سوی بسیاری از متحدان غربی خود تنها باقی مانده است. اما علاوه بر این،هم  بسیاری از کشورهای اروپایی و هم برخی از متحدان ترکیه در ناتو، امروز خانه ای برای تروریست ها شده اند.

افسران وابسته به گروه تروریستی فتو در ارتش ترکیه در ماه گذشته، با اقدام به کودتا در ترکیه، صدها نفر را به شهادت رساندند و هزاران تن دیگر را مجروح کردند. اما این در حالی است که این تروریست های قاتل با گشوده شدن فرشهای قرمز در برخی از کشورهای اروپایی و از جمله آلمان مورد استقبال قرار گرفتند.

دولت ترکیه بارها خواستار استرداد حدود 4500 تروریست و یا افراد مظنون به اقدامات تروریستی شده  که آلمان میزبان انها است. اما دولت آلمان هر بار این تقاضاها را نادیده گرفته است.

به عنوان مثال تروریستی چون فخریه اردال که یک کارآفرین را در ترکیه به قتل رسانده و اقدامات تروریستی وی در سراسر جهان مشهور است 20 سال است که در بلژیک به صورت یک میهمان مورد توجه قرار دارد. این سئوال که چرا قاتلین نیروهای ارتش و پلیس و یا قاتلین کودکان، زنان و افراد مسن  در ترکیه، نه در کشورهای شرقی بلکه در کشورهای غربی حضور دارند باید روزی پاسخ داده شود؟!

اما به این تناقض باید توجه کنیم که جهان غرب و به طور خاص اروپا، همواره شرق را به عنوان منبع تروریسم معرفی می کند. متحدان غربی ما چگونه قادر به توضیح  دادن این تناقضات برای فرزندان خود خواهند بود؟

اخیرا تروریسم سیمای وحشیانه خود را در بریتانیا که یکی از متحدان ترکیه است نشان داده است. قبل از آن سوئد، آلمان، بلژیک، فرانسه... همه شاهد حوادث تروریستی شدند. صدها نفر از شهروندان بی گناه اروپا در این حوادث قتل عام شدند.

تا همین دیروز فقط در شهرها و پایتختهای شرق بمبها منفجر می شدند و شهروندان بی گناه میمردند. اما امروز پایتخت های غربی نیز همچون شهرهای شرقی در معرض تروریسم قرار گرفته اند.

تروریسم اکنون از وضعیت محلی خارج شده و تمام جهان را در بر گرفته است و رفته رفته نیز این بیمار درحال شیوع درهمه جا است.

در واقع به نظر میرسد که قدرتهای جهان بدون توجه به معیارهای عدالت در حال پیگیری محض منافع ملی و سیاسی خود هستند. همین رفتار است که سبب شده تا برخی از افراد و گروهها به سوی خشونت گرایش پیدا کنند.

روزگاری رژیم شوروی سابق برای صدور انقلاب سوسیالیستی و برای سرپوش گذاشت بر فعالیتهای ترریستی از عنوان خشونت انقلابی استفاده می کرد . اما اکنون تروریستها خود را بی نیاز از هرگونه توجیهی و سرپوشی می دانند.

در روزگاری چون امروز که تروریسم زندگی انسانها را به گروگان گرفته است کشورهای اتحادیه اروپا در حال میزبانی از گروههای تروریستی متعددی هستند. تروریستهایی که عامل یا آمر کشتن هزاران انسان بی گناه در ترکیه، عراق، سوریه و ایران هستند در کشورهای اتحادیه اروپا حضور دارند.

این کشورها در این رابطه به حدی گستاخانه رفتار می کنند که دربهای خود را به روی عوامل کودتای 15 جولای در ترکیه که سبب کشته شدن صدها تن شده اند نیز گشوده اند. 

آنها حتی به این تروریستها که سبب تباه شدن زندگی صدها تن در ترکیه شده اند پاسپورت دیپلماتیک نیز می دهند.

این در حالی است که اقدام انفرادی تروریستهایی که در رفاه زندگی می کنند و به داعش ملحق می شوند صرفا در چارچوب غیرخودی ماندن قابل توجیه نیست. بلکه روح عدالت جوی انسانها نیز می تواند انها را به سوی خشونت براند.

امروزه بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا به دلیل مواضعی که در پیش گرفته اند در حال آماده کردن روزگار پرفلاکتی برای خود هستند.خبرهای مرتبط