خاورمیانه از دیدگاه ترکیه - بازتابهای دیدار رئیس جمهوری ترکیه از امریکا

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه چندی پیش دیدار کوتاهی از امریکا بعمل آورده و با دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور مذاکراتی انجام داد

خاورمیانه از دیدگاه ترکیه - بازتابهای دیدار رئیس جمهوری ترکیه از امریکا

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه چندی پیش دیدار کوتاهی از امریکا بعمل آورده و با دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور مذاکراتی انجام داد. ما نیز در برنامه این هفته دیدار اردوغان و ترامپ و بازتابهای این دیدار در خاورمیانه را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

رجب طیب اردوغان در پی دیدارهای رسمی از هندوستان، روسیه و چین، این بار نیز دیدار رسمی از امریکا بعمل آورد. بدین ترتیب اردوغان و ترامپ دیدار رو در رویی انجام دادند. این دیدار توجه ترکیه و منطقه را برانگیخت. برداشتهای اولیه که در مطبوعات منعکس شد، نشان داد که دیدار مذکور مثبت سپری شده است.

هر دو رهبر در مذاکرات مابین از جملات دور از تنش و با تاکید به همکاری استفاده کردند. اردوغان و ترامپ در زمینه حمایت امریکا از پ ی د/ ی پ گ به توافق نرسیدند. فقط در زمینه دیگر موضوعات نسبت به دوره باراک اوباما پیشرفتهایی قید گردید. بطوریکه امریکا پ ک ک را بعنوان یک سازمان تروریستی شناخته، فقط به همکاری و دادن سلاحهای سنگین به پ ی د/ ی پ گ ادامه خواهد داد. امریکا در زمینه همکاری با پ ی د/ ی پ گ پیرامون ترتیب عملیات علیه سازمان تروریستی داعش در رقه مصمم می باشد. امریکا از سلاحهایی که به پ ی د/ ی پ گ داده است، تنها در این عملیات استفاده کرده و در زمینه عدم دادن اجازه به تشکیل کریدور پ ک ک  در منطقه به ترکیه تضمین داده است. فقط ترکیه بدلیل تجارب بدست آمده در منبج، در این مورد تردید می کند. رجب طیب اردوغان در رابطه با این موضوع اظهار داشت، همواره به این موضوع تاکید می کنند، ولی ما به اجرائیات نگاه می کنیم. اگر از سوریه حمله ای علیه ما صورت بگیرد، بدون پرسش از کسی، قواعد آنگاژمان را به اجرا می گذاریم. ترکیه با این اظهارات نه به سخنان، بلکه به اجرائیات تاکید می کند. در اصل تصمیم امریکا در زمینه یاری به پ ی د/ ی پ گ با پرنسیبهای خود در رابطه با روابط با ترکیه، مبارزه با تروریزم و آینده سوریه متضاد می باشد. با این تصمیمات اشتباه نیز مخالفت با امریکا در خاورمیانه افزایش می یابد.

امروزه اداره کنندگان و مطبوعات غرب و در راس امریکا سعی می کنند تا ما بین پ ک ک و پ ی د/ ی پ گ جدایی خیالی تشکیل بدهند. فقط هر کاری که بکنند، پ ی د/ ی پ گ یک سازمان تروریستی بوده و شاخه پ ک ک در سوریه می باشد. حقایقی وجود دارد که این وضعیت را ثابت می کند. حدود یک سال پیش از اشتون کارتر وزیر دفاع سابق امریکا پرسیده شد که آیا پ ی د/ ی پ گ و پ ک ک با یکدیگر ارتباطی دارند یا خیر؟ اشتون نیز در مقابل این سوال بله گفته بود.

چندی پیش د آتلانتیک یکی از ارگانهای انتشاراتی مهم امریکا در رابطه با اینکه پ ی د/ ی پ گ شاخه پ ک ک در سوریه می باشد، مقاله ای منتشر ساخت. نویسنده این مقاله نیز که در 11 ام ماه می انتشار یافت، رابرت فورد سفیر سابق امریکا در سوریه بود. فورد در این مقاله تاکید کرده بود که پ ی د با رهبری پ ک ک در کوه قندیل تشکیل یافته است. روابط بین پ ک ک، کا ج کا و پ ی د/ ی پ گ با داده های ملموسی توضیح داده شده است. فورد می گوید، یکی از اعضای پ ی د که با روزنامه وال استریت ژورنال مصاحبه کرده است، قبلا عضو پ ک ک بود. بنابه گفته فورد، حکومتهای اوباما و ترامپ تا تاریخ نزدیک ادعا می کردند که پ ی د/ ی پ گ و پ ک ک سازمانهای جدا از یکدیگر می باشد. منطقه اتونومی تامین شده از سوی پ ی د در شمال سوریه، برای پ ک ک در زمینه حملات علیه ترکیه، عمق استراتژیکی آماده خواهد کرد. شبه نظامیان آموزش دیده در شمال سوریه، در استانبول، آنکارا و بورسا دست به حملات تروریستی می زنند. حمایت امریکا از یک سازمان تروریستی در زمینه مبارزه با یک سازمان تروریستی دیگر، قاطعیت سیاسی خود را تضعیف کرده است. این سیاست نیز موجب از بین رفتن اعتماد در مبارزه با تروریزم خواهد شد. علاوه براین پ ی د یک سازمان دموکراتیک نبوده و برای دیگر گروههای کرد حق زندگی نمی شناسد.

علیرغم هر چیز، این دیدار نتایج مثبتی نیز دارد. قبل از هر چیز ابهام در روابط ترکیه و امریکا که مدت مدیدیست ادامه داشت، از میان برداشته شد. روابط دو کشور که در آستانه تنش قرار داشت، عادی شد. بدین ترتیب بین ترکیه و امریکا دوره جدیدی آغاز شد. حال باید دید که روابط دوجانبه به سطح شراکت استراتژیکی خواهد رسید یا خیر؟ دادن پاسخ به این سوال در حال حاضر سخت می باشد. این پاسخ را گامهای سیاسی، نظامی و تحولات واقع در سوریه مشخص خواهد کرد.  خبرهای مرتبط