Ердоган оствари телефонски разговор со Меркел

Двајцата лидери на телефонскиот разговор разменија мислења во врска со билатералните односи и регионалните прашања

Ердоган оствари телефонски разговор со Меркел

Ердоган оствари телефонски разговор со Меркел

Синоќа претседателот Реџеп Тајип Ердоган оствари телефонски разговор со германската канцеларка Ангела Меркел.

Според извори од канцеларијата на претседателот, двајцата лидери на телефонскиот разговор разменија мислења во врска со билатералните односи и регионалните прашања.

По употребата на хемиско оружје од страна на режимот во Сирија на 7 април во Дума, Ердоган и Меркел се осврнаа на заедничката воздушна операција на САД, Англија и Франција во саботата. Двајцата лидери потенцираа на значењето на зачувувањето на територијалниот интегритет на Сирија како и преземање конкретни чекори на патот за постигнување политичко решение.Слични вести