Претседателот Ердоган оствари телефонски разговор со кралот Селман

Ердоган и ал Сауд укажале на важноста на територијалниот интегритет на Сирија и на политичко решение

Претседателот Ердоган оствари телефонски разговор со кралот Селман

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган оствари телефонски разговор со кралот на Саудиска Арабија, Салман бин Абдулазиз ал Сауд.

За време на телефонскиот разговор, турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган и Саудискиот крал Салман бин Абдулазиз ал Сауд се осврнале на билатералните односи и прашањето околу Сирија.

Ердоган и ал Сауд укажале на важноста на територијалниот интегритет на Сирија и на политичко решение. Двајцата соговорници нагласиле дека ќе биде корисно да се зголемат заедничките напори и соработката околу овие прашања.Слични вести