Повторно фудбал од светот на екраните на ТРТ

Утре во Киев Реал Мадрид ќе игра против Ливерпул за пехарот на Лигата на шампионите

Повторно фудбал од светот на екраните на ТРТ

Реал Мадрид со Кристијано Роналдо и Ливерпул со Мухамед Салах ќе играат финале во Лигата на шампионите на УЕФА.

Утрешниот натпревар ќе се емитува во живо преку брановите на ТВ-канал ТРТ 1.

Одговорот на прашањата:

Дали ќе победи Реал Мадрид или Ливерпул?

и

Кој ќе биде подобар: Роналдо или Мухамед Салах?

Ќе биде даден по утрешниот натпревар во Киев.

Утре, екипата на Реал Мадрид на финалниот натпревар за купот на лигата на шампионите ќе игра против Лицерпул.

Реал Мадрид последните две сезони пехарите на Лигата на шампионите ги однесен во својот музеј, поради што и годинава сака да ја доживее истата радост.

Ливерпул последен пат пехарот на Лигата на шампионите го освои во 2005 година на натпреварот во Истанбул.

Реал Мадрид со 12 освоени пехари важи за екипа која досега освои најмногу шампионски титули на Лигата на шампионите.

Ливерпул со 5 се наоѓа на второ место, додека Барцелона и Баерн Минхен на трето место.

Утрешниот натпревар ќе започне во 21.45 часот според турско време и главен судија ќе биде српскиот судија Милорад Мазиќ.

Натпреварот ќе се емитува во живо преку брановите на ТВ-канали ТРЅ 4 К и ТРТ 1.

 Слични вести