رسانه های گروهی جهان چه میگویند؟ جمعه 31 قوس 1397 هجری شمسی

خلاصه یی ازاخباروگذارشات چاپ شده طی یک هفته درمطبوعات جهان

رسانه های گروهی جهان چه میگویند؟ جمعه 31 قوس  1397 هجری شمسی

 

خبرگزاری انگلیسی رویترز:

 رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری تورکیه، از احتمال آغاز یک عملیات نظامی در سوریه خبر داده و کاخ سفید نیز از طرح پیشروی تورکیه به مناطقی که انقره قبلا در آن عملیات ترتیب نداده ابراز خشنودی نمود.

خبرگزاری مهر:

 سلیمان سویلو وزیرداخله تورکیه طی سخنانی در جریان سفر به پاکستان، گفت: طی روزهای آینده با مقامات ایرانی ، پاکستانی و افغانستانی گرد هم آمده و مسئله مهاجرت را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

خبرگزاری چینی شینهوا:

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری تورکیه، اعلام کرد که تورکیه در نظر دارد 120 فروند طیاره جنگی شبح از ایالات متحده آمریکا خریداری کند.

خبرگزاری اسوشیتد پرس آمریکا:

وزارت امور خارجه آمریکا فروش فروند راکت پاتریوت و تجهیزات دیگر نظامی مرتبط با این سیستم راکتی به مبلغ 3.5 میلیارد دالر به تورکیه را تصویب کرد.

خبرگزاری ریانوستی روسیه:

دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد که تایید فروش راکت های پاتریوت به تورکیه هیچ ارتباطی به روند فروش تجهیزات دفاع راکتی اس-400 نداشته و اجرای توافقنامه موجود همچنان ادامه دارد. وی با اشاره به اینکه اطلاعات مربوط به تجهیزات های دفاع هوایی اس – 400 را افشا نخواهد کرد گفت: دلیلی وجود ندارد که به شرکای ترک خویش اعتماد نکنیم.

ریانوستی:

 ولادیمیر پوتین رئیس دولت روسیه اعلام کرد که تورکیه در عین به عمل کردن به تعهدات خود به عنوان یکی از هم پیمانان ناتو، از یک سیاست خارجی مستقل پیروی کرده و این وضعیتی قابل تقدیر به شمار میرود.

خبرگزاری مهر:

جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تورکیه برای توسعه و تعمیق هر چه بیشتر مناسبات و همکاری‌های خود دو سند و یادداشت تفاهم همکاری امضاء کردند. یادداشت تفاهم همکاری بین تهران و انقره در زمینه صحت عامه و یادداشت تفاهم همکاری در زمینه امور ارتباطات و رسانه در حضور روحانی و اردوغان توسط مسئولین ارشد دو کشور به امضاء رسید.

خبرگزاری آلمانی DPA:

 تورکیه به آمادگی ها جهت ترتیب عملیات ضد سازمان تروریستی و تجزیه طلب YPG/PKK در شمال سوریه سرعت بخشید.

خبرگزاری چینی خین لانگ Xinlang:

 رخسار پکجان وزیر تجارت اعلام کرد که اولین دعوی اقامه شده در سازمان تجارت جهانی تورکیه در رابطه با وضع تعرفه گمرکی بر آلومینیوم و فولاد وارداتی از آمریکا، به نفع تورکیه به پایان رسیده است.

صدای آمریکا:

در حالی که تورکیه خود را برای ترتیب عملیات ضد ترور در شمال سوریه آماده میکند، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که خبر عقب نشینی سربازان آمریکایی از سوریه را به اطلاع تورکیه رسانده است.

روزنامه انگلیسی تایمز:

 در پی انتشار خبر عقب نشینی سربازان آمریکایی از سوریه، بر ارزش لیره تورک 1.3 فیصد افزوده شد.اخبار مربوطه