نقش عمده ازمیر در صادرات و اقتصاد تورکیه

شهر ازمیر که از قرن هجدهم میلادی بدین سو همواره یکی از مراکز عمده سرمایه گذاری خارجی، صادرات و حمل و نقل تورکیه بوده است

نقش عمده ازمیر در صادرات و اقتصاد تورکیه

شهر ازمیر که از قرن هجدهم میلادی بدین سو همواره یکی از مراکز عمده سرمایه گذاری خارجی، صادرات و حمل و نقل تورکیه بوده است، طی 15 سال گذشته نیز میزان صادرات خود به خارج کشور را 4 برابر  افزایش داده است

شهر ازمیر در حالی که تا پیش از قرن هجدهم یک دهکده بندری کوچک بود، از قرن هجدهم میلادی بدین سو با سرمایه گذاری تاجران خارجی به یکی از بنادر مهم تجاری جهان مبدل گشت و از آن به بعد همواره یکی از مراکز عمده سرمایه گذاری خارجی، صادرات و حمل و نقل تورکیه بوده است.

ازمیر طی 15 سال  اخیر شمار صادر کنندگان خود را دو برابر و میزان صادرات خود به خارج کشور را 4 برابر  افزایش داده است. این شهر با 4 میلیون و 279 هزار و 677  تن جمعیت سومین شهر پرجمعیت تورکیه است و با سرانه درآمد 14 هزار و 257 دالر، 6.23 فیصد از مجموع تولید ناخالص داخلی تورکیه را به خود اختصاص داده است.

ازمیر دارای 8 دانشگاه، 13 شهرک صنعتی، 2 منطقه آزاد تجاری، 3 پارک علم و تکنالوژی و 4 بندر بین المللی کانتینری است و 6 فیصد از میزان تولیدات صنعتی و صادرات مجموعی تورکیه را در دست دارد.

بر اساس آمار مجلس صادرکنندگان تورکیه، ازمیر در میان شهرهای تورکیه دارای چهارمین درجه از لحاظ صادرات است و از میان هزار صادرکننده برتر تورکیه 77 تن در این شهر ساکن هستند. هم اکنون میزان صادرات ازمیر به خارج از تورکیه با چهار برابر  افزایش نسبت به سال 2002 به 9 میلیارد و 253 میلیون دالر رسیده است.

در گزارش "گلوبال مترو مونیتور 2014" موسسه آمریکایی بوکینگ انستیتوت و جی‌پی مورگان چیس، ازمیر از میان 300 شهر جهان از لحاظ رشد اقتصادی به درجه دوم صعود کرده است.

هم اکنون 2 هزار و 553 شرکت با سرمایه خارجی در ازمیر فعالیت می‌کنند. از سوی دیگر شرکت کاله-پرات اند ویتنی (Kale-Pratt&Whitney) قطعات موتورهای طیاره جنگی نسل پنجم  اف-35 (F-35) را تولید می‌کند. علاوه بر این شرکت های Lisi Aerospae ،PFW، فوکر و Elmo نیز بسیاری از قطعات طیاره های خود را در این شهر تولید میکنند. ازمیر همچنین میزبان بزرگترین شرکت های پتروکیمای تورکیه مانند توپراش و پتکیم نیز است.

شهر ازمیر با سواحل زیبای بحیره اژه و مراکز تفریحی خود نیز همه ساله میزبان میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی است.اخبار مربوطه