در خط مرزی پاکستان و افغانستان تنش بمیان آمد

چندین تن دردرگیری واقع میان نیروهای سرحدی افغانستان و پاکستان درخط سرحدی دیورند از هر دو طرف کشته شدند

در خط مرزی پاکستان و افغانستان تنش بمیان آمد

در نتیجه وقوع درگیری میان نیروهای سرحدی افغانستان و پاکستان در خط مرزی دیورند چندین تن از هر دو طرف کشته شد.

خط مرزی دیورند که 2 هزار و 400 کیلومتر است در قرن نوزدهم از سوی انگلیس مشخص شده است. در مورد چگونگی وقوع درگیری بین در طرف، طرفین یکدیگر را متهم می کنند.

مسئولین روابط عمومی اردوی پاکستان در بیانیه ای اعلام داشته است که در این درگیری 2 تن از نیروهای سرحدی پاکستان کشته و شش تن دیگر نیز مجروح شده اند.

  گفته میشود که نیروهای اردوی افغانستان به سوی نیروهای اردوی پاکستان که در حال نصب سیم‌های خاردار در خط مرزی کرم ایجنسی بودند، فیر کرده اند.

طالب منگل، سخنگوی ولایت خوست افغانستان در این رابطه به خبرنگار آناتولی گفت: در مناطق کوهستانی لندوغر٬ نازوغر و خاونه ‌غوندی طرفین به طور متقابل به سوی یکدیگر آتش گشوده اند. در این درگیری 6 سرباز پاکستانی٬ یک سرباز سرحدی افغانستان و یک غیرنظامی جان خود را از دست داده و سه تن از سربازان سرحدی پاکستان نیز بازداشت شدند.

از سوی دیگر رادیو آزادی نیز طی گزارشی اعلام کرد که نیروهای اردوی پاکستان منطقه ځاځی میدان را بمباران کرده اند.    

افغانستان، خط مرزی دیورند را که جمعیت پشتون را به دو قسمت تقسیم کرده است، به رسمیت نمی شناسد. دولت های اسلام آباد و کابل سال‌ها است یکدیگر را به چشم پوشی بر حضور گروه‌های تروریستی در خاک کشورشان متهم میکنند. پاکستان بعد از افزایش حملات تروریستی اخیر که مسبب آن را گروه‌های تروریستی موجود در افغانستان میداند، از اواسط ماه فبروری به بستن دو گذرگاه مرزی خود با این کشورآغاز کرده است.

نواز شریف، نخست وزیر سابق پاکستان، دستور بازگشایی این مرز را در روز 20 مارچ داده بود. در ماه جون سال گذشته، پاکستان اعلام کرد که برای جلوگیری از حملات شبه نظامیان در مرز افغانستان، نصب سیم خاردار در "مناطق خطرناک" مرزی را آغاز کرده است.

 اخبار مربوطه