واکنش تورکیه به اظهارات ترامپ

بیانیه وزارت امور خارجه تورکیه در واکنش به اظهارات دونالد ترامپ

واکنش تورکیه به اظهارات ترامپ

تورکیه عبارات اشتباه آمیزدر اطلاعیه کتبی منتشره از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحد آمریکا به تاریخ 24 ام اپریل سال جاری در مورد وقایع سال 1915 و تفاسیر تاریخی بدور از بی طرفی در آن را رد کرد.

وزارت امور خارجه تورکیه  در بیانیه ایی که در این زمینه انتشار داد ضمن تاکید بر اینکه تورکیه از حکومت آمریکا انتظار دارد تا این دوره مهم از تاریخ را که تمامی ملل وابسته به امپراطوری عثمانی شاهد درد و رنج های بزرگی گردیدند، از موضعی عادلانه پیروی کند اعلام داشت: با حرکت از این واقعیت لازم به یادآوری است که در آن دوره بعلت حوادث ناشی از خشونت گری های شورشیان ارمنی بیش از 500 هزار مسلمان کشته شده بودند. تورکیه از یکسو به ارائه پیشنهادات برای تشکیل یک کمیسیون تاریخی مشترک جهت روشنی بخشی به این دوره دردناک از تاریخ ادامه داده و از سوی دیگر آرشیف های خود را بر روی محققین باز گذاشته است.

در این بیانیه چنین گفته شد: از ارمنی های عثمانی که در شرایط جنگ جهانی اول جان خود را از دست دادند، در مراسم دینی که روز 24 ام اپریل سال جاری در کلیسای اسقف ارمنیهای ولایتبول بشکلی که برازنده آن بودند با ارج و احترام یاد شده و یادشان بشکلی مناسب با دوستی 800 ساله ترکها و ارمنیها گرامی داشته شد.

در بیانیه وزارت امور خارجه تورکیه تاکید گردید: به حکومت آمریکا توصیه میکنیم تا پیام مورخ 24 ام اپریل رجب طیب اردوغان رئیس جمهور تورکیه خطاب به نوادگان ارمنی های عثمانی را که منعکس کننده موضع حساس تورکیه در این زمینه است، مد نظر قرار دهد. علاوه بر این معتقدیم ماندن سخنان ترامپ در چهارچوب ارزشهای حقوقی و عدم بر زبان آورده شدن ادعاهای بی مسند به اصطلاح نسل کشی حرکتی مناسب با عقل سلیم است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در بیانیه کتبی پیرامون سالگرد حوادث سال 1915 مانند سال گذشته امسال نیز به زبان ارمنی از عبارت " فلاکت بزرگ " استفاده کرده است.اخبار مربوطه