ورود تیم حقیقت یاب سازمان منع سلاح‌های کیمیاوی به سوریه

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل از اعزام چهار تن از نمایندگان سازمان منع استفاده از سلاح‌های کیمیاوی به سوریه برای تحقیق حمله کیمیاوی در دوما خبر داد

ورود تیم حقیقت یاب سازمان منع سلاح‌های کیمیاوی به سوریه

بشار الجعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد در جمع خبرنگاران در مقر این سازمان اظهار داشت: دو تیم حقیقت یاب از نمایندگان سازمان منع سلاح‌های کیمیاوی، امروز و فردا به منظور بررسی کاربرد رژیم اسد از سلاح‌های کیمیاوی عازم سوریه شده و شرایط ورود آنها به هر نقطه ای که مایل به پیش‌برد تحقیقات خود هستند، فراهم است.

الجعفری همچنین افزود: دمشق روادید ورود 4 تن از کارشناسان از بروکسل را صادر کرده است.

نمایندگان حقیقت یاب سازمان منع سلاح‌های کیمیاوی تنها درباره استفاده یا عدم استفاده از این نوع سلاح‌ها تحقیق کرده و مسولیتی درباره تعیین عاملان آن ندارند.

اولاف اسکوگ، نماینده دائم سویدن در سازمان ملل نیز از ارائه یک پیش نویس قطعنامه به شورای امنیت به منظور اعزام یک کمیته حقیقت یاب برای تحقیق درباره استفاده از تسلیحات کیمیاوی در دوما خبر داده و گفت: خواستار انجام رای گیری هر چه زودتر این پیش نویس هستیم.

گفتنی است در نتیجه حمله کیمیاوی رژیم اسد در 7 اپریل جاری به شهر دوما به عنوان آخرین منطقه تحت کنترل مخالفان در غوطه شرقی، 78 غیرنظامی کشته شدند.اخبار مربوطه