کار احداث نیروگاه آق قویو در مرسین ترکیه آغاز شد

کار ساخت اولین نیروگاه برق هسته‌ یی در آق قویو در مرسین ترکیه با حضور روسای جمهور کشور و روسیه از طریق ویدیوکنفرانس آغاز شد

کار احداث نیروگاه آق قویو در مرسین ترکیه آغاز شد

کار احداث نیروگاه آق قویو در مرسین ترکیه به عنوان نخستین پروژه ساخت و راه اندازی ریاکتور نیروگاه هسته یی کشور دیروز سه شنبه با شرکت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان رئيس جمهور ترکیه از طریق ویدیوکنفرانس آغاز شد.

این پروژه حدود 20 میلیارد دالر هزینه دارد، بزرگترین سرمایه گذاری در ترکیه در یک مرحله خواهد بود و 10 فیصد نیاز برق کشور را تامین خواهد کرد.

این نیروگاه زمینه ایجاد اشتغال برای ده هزارتن را فراهم خواهد کرد. سهام شرکت های ترکیه در این پروژه 35 الی 40 فیصد خواهد بود و بین 6-8 میلیارد دالر ارزش افزوده برای آنها به همراه خواهد داشت.

نیروگاه هسته ای آق قویو که از سوی شرکت دولتی روس اتم تاسیس شده است. این نیروگاه چهار واحد تولید برق خواهد داشت که ظرفیت هر یک از آنها 1200 میگاوات تعیین شده است.

زمانی که نیروگاه مذكور با چهار ریآکتور هسته‌ای و ظرفیت تولید 4800 میگاوات برق به بهره ‌برداری برسد، میتواند 35 میلیارد کیلووات ساعت انرژی مورد نیاز استانبول را به تنهایی تامین کند

در مرحله عملیاتی نیز برای 3500 تن فرصت اشتغال ایجاد می شود. روند فعالیت اولین فاز نیروگاه های هسته ای آق قویو در سال 2023 آغاز میشود و فازهای بعدی آن نیز با فاصله های زمانی یک ساله به بهربرداری خواهد رسید.

گفتنی است که تاکنون 248 دانشجو برای اشتغال در نیروگاه های هسته‌ یی آق قویو در حال تحصیل در دانشگاه تحقیقات هسته‌ای روسیه هستند که 35 تن آنها فارغ التحصیل شده اند. آنان از این ماه در نیروگاه مذکور آغاز به کار خواهند کرد. قرارداد احداث این نیروگاه سال 2010 میلادی بین ترکیه و روسیه منعقد شد.اخبار مربوطه