تهداب گذاری نیروگاه هسته یی آق قویو با حضور اردوغان و پوتین در مرسین

برگزاری مراسم تهداب گذاری نیروگاه هسته یی آق قویو با حضور رئیس جمهورایردوغان وولادیمیر پوتین رئیس دولت روسیه در مرسین

تهداب گذاری نیروگاه هسته یی آق قویو با حضور اردوغان و پوتین در مرسین

رئیس جمهور ترکیه در این رابطه به برگزاری مراسم تهداب گذاری نیروگاه هسته یی آق قویو با حضور رئیس جمهور پوتین امروز پیامی ازحساب تویترخود به اشتراک گذاشت

اردوغان در پیام خود چنین نوشت: امروز همراه با دوست محترمم آقای ولادیمر پوتین مراسم سنگ تهداب گذاری پروژه عظیم ساخت نیروگاه هسته یی آق قویو را که با سرمایه ایی معادل 20 میلیارد دالر تهیه شده و گام مهمی از نظر روابط ترکیه و روسیه بشمار می رود، برگزار خواهیم کرد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در پیام تویتری خود به همگان مژده داد که تهداب گذاری نیروگاه هسته یی آق قویو امروز در شهر مرسین طی مراسمی با شکوه با حضورولادیمر پوتین رئیس دولت روسیه یکجا باهم برگزار خواهند کرد.

جواز ساخت اولین فاز پروژه نیروگاه هسته یی آق قویو دیروز از سوی سازمان انرژِی اتمی ترکیه صادر شد.

با اتمام این پروژه ده فیصد نیاز ترکیه به انرژی برق از این نیروگاه تامین شده و برای حدود ده هزار تن امکانات استخدام فراهم خواهد شد.

در طول دوره 60 ساله بهره وری از این نیروگاه 3500 تن در آن اشتغال خواهد یافت.

در حالیکه در سطح جهان در 31 کشور 450 نیروگاه هسته ایی فعال وجود دارد، در 55 کشور نیز این نیروگاههای در دست احداث است. با آغاز ساخت نیروگاه هسته یی آق قویو در شهر مرسین ترکیه این رقم به 56 افزایش خواهد یافت.

وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه فیلم تبلیغاتی با محتوای سخنان پرفیسور دکتور عزیز سانجار صاحب جایزه بین المللی نوبل کیمیا و پرفیسور دکتور بیلگه دمیرگوز دانشمند صاحب جایزه یونسکو در رابطه با اهمیت استفاده از انرژی هسته ایی در ترکیه انتشار داد.اخبار مربوطه