تورکیه به اقدام اخیر آمریکا واکنش شدید نشان داد

تورکیه ضمن محکوم ساختن تلاش ایالات متحده آمریکا جهت مسلح کردن سازمان تروریستی PYD/PKK تاکید کرد که با هر نوع تهدید بر علیه این کشور مقابله خواهد شد

تورکیه به اقدام اخیر آمریکا واکنش شدید نشان داد

در بیانیه منتشره از سوی وزارت امور خارجه تورکیه آمده است، به تعقیب انتشار اخبار و گزارشات مربوط به آمادگی سازمان تروریستی PYD/YPG جهت تشکیل به اصلاح "نیروی امنیت مرزی" در سوریه با حمایت آمریکا، کاردار سفارتخانه آمریکا روز دهم جنوری به وزارت خارجه تورکیه فراخوانده شده و از او خواهان ارائه توضیحات شده بود.

در این بیانیه همچنین آمده است، این بار با اشاره به اظهارات سخنگوی ائتلاف بین المللی ضد داعش، اخبار و گزارشاتی دال بر همکاری نیروهای ائتلاف با نیروهای دموکراتیک سوریه با هدف تشکیل اردوی 30 هزار نفری به اصلاح "نیروی امنیت مرزی سوریه"، تحت قواندانی به اصلاح "نیروهای دموکراتیک سوریه" که به طور نسبی از عناصر PYD/YPG تشکیل شده و توسط این عناصر هدایت میشوند، منتشر شده است.

آمریکا به نحوی که تناقض بارزی بین تعهدات و گفتارش وجود دارد به همکاری با  عناصر PYD/YPG ادامه میدهد و تداوم اقداماتی که تهدید کننده امنیت ملی ما و تمامیت ارضی سوریه است هرگز قابل قبول نمیباشد. اصرار بر پیروی از عملکرد های اشتباه آمیزرا به شدت محکوم کرده و یک بار دیگر یادآوری میکنیم که تورکیه قادر است قاطعانه با هر نوع تهدیدی بر علیه کشورش مقابله کند.

ابراهیم قلین سخنگوی نهاد ریاست جمهوری تورکیه نیز گفت: تورکیه در راستای منافع ملی خود، تدابیر لازمه را اتخاذ خواهد کرد. در این چارچوب، حق هر نوع مبارزه با سازمان های تروریستی که هدفی مشروع میباشد،  به نحوی که زمان، مکان و نوع آن توسط تورکیه تعیین گردد، برای اینکشور محفوظ میباشد.

رایان دلون سخنگوی ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا، از تشکیل یک نیروی مرزی جدیدی متشکل از 30 هزارتن که اکثرا از "نیروهای دموکراتیک سوریه" عناصر PYD/PKK تشکیل میشود، در مرزهای سوریه با تورکیه و عراق خبر داده بود.اخبار مربوطه