رادیو صدای ترکیه TRT در باره


تاریخچه رادیو صدای ترکیه

اولین برنامه رادیوئی برون مرزی ترکیه ، در 8 ژانویه 1937 از رادیوی انقره پخش شد. این برنامه در خصوص مساله ختای تهیه شده و سخنرانی عصمت اینونو نخست وزیر آن دوره به زبان عربی ترجمه و پخش گردید .
به دلیل تاثیرگذاری این برنامه در سوریه، ولایت اسکندرون و اطراف آن، پخش برنامه حوادث عربی از رادیو استانبول آغاز شد. این برنامه که به صورت نا منظم پخش می شد، بعد از حل مساله ختای قطع شد.
در تاریخ 28 اکتبر 1938 پخش برنامه های منظم از رادیوی ترکیه با استفاده از فرستنده ای به قدرت 20 کیلووات به چهار زبان منجمله ترکی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی آغاز گشت.
رادیوی موج کوتاه انقره در جریان جنگ جهانی دوم به دلیل برنامه های بی طرف توانست در بین رادیوهای بین المللی جای خود را باز کند.
در سالهای 1943 – 1949 امکان پخش برنامه های رادیوئی به آمریکا، اروپای غربی، خاور دور و استرالیا فراهم شد.
دوره مهم دیگری نیز سالهای 1949 – 1958 را در بر میگیرد. در این دوره ترکیه به ناتو پیوسته و در جنگ کره شرکت کرد. به همین دلیل روابط با غرب افزایش یافت.
پخش برنامه به خارج از کشور که قبلا توسط رادیوی موج کوتاه انقره صورت می پذیرفت، از ژانویه سال 1963 تحت پوشش رادیو صدای ترکیه درآمد. در اول ماه می 1964، رادیو صدای ترکیه با تاسیس موسسه رادیو و تلویزیون ترکیه، تحت پوشش این موسسه قرار گرفت .

رادیو صدای ترکیه

درحال حاضر پخش برنامه های رادیوئی به خارج از کشور توسط صدای ترکیه انجام می پذیرد. صدای ترکیه که در قالب مدیر عاملی پخش برون مرزی سازماندهی شده است، در 29 زبان شامل ترکی، آلمانی، عربی، آلبانیائی، آذربایجانی، بوسنیائی ، بلغاری ، چینی، فارسی دری، فارسی ایرانی، فرانسوی، گرجی، کرواسی، انگلیسی، اسپانیولی، ایتالیائی، قزاقی، قرقیزی، مجاری،مقدونیه ای،اوزبیکی و ازبیکی افغانستان، پشتو، رومانیائی، روسی، صربی، تاتاری، ترکمنی، پاکستانی و یونانی به صورت روزانه برنامه پخش می کند.
فرستنده های موج کوتاه صدای ترکیه از طریق اینترنت و ماهواره نیز به تمام جهان پخش می گردد. صدای ترکیه با گسترش حوزه پخش خود در کانالهای FM می کوشد تا بیشتر از پیش به شنود گانش نزدیکتر شده بر محتوی محلی برنامه هایش بیافزاید.
صدای ترکیه که اصول بی طرفی و خبررسانی را بعنوان مبانی رسانه ای خود انتخاب کرده ، توانسته است که مخاطبان بسیاری را از هر گروه سنی با علایق مختلف به خود جذب کرده و بعنوان مطمئن ترین منبع خود را بشناساند.
برنامه های این رادیو منجمله اخبار، برنامه های فرهنگی و موسیقی می کوشد ترکیه و مردمش را به نحو احسن به جهانیان بشناساند. در برنامه های این رادیو روحیه همکاری فرهنگی و صلح طلبی در راستای سیاست تقویت روابط خوب با همسایگان، خودنمائی می کند.