چشم انداز تمدن جهانی از دیدگاه تورکیه چهارشنبه 15 حمل 1397 هجری شمسی

ارزیابی های پروفسور قدرت بلبل رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه ییلدیریم بایزید انقره زیر عنوان" اسلام و کردها؟ "

چشم انداز تمدن جهانی از دیدگاه تورکیه چهارشنبه 15 حمل 1397 هجری شمسی

 

 

به برنامه چشم انداز تمدن جهانی از دیدگاه تورکیه خوش آمدید. دوستان محترم در این برنامه  توجه شما را به ارزیابی های پروفسور قدرت بلبل رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه ییلدیریم بایزید انقره  زیر عنوان" اسلام و کردها؟ "،جلب میداریم.

 

 پروفسور قدرت بلبل رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه ییلدیریم بایزید در این زمینه میگوید:

آبراهام لینکلن میگوید: "بعضی ها را می توان یک بار فریب داد عده ای را هم میتوان برای همیشه فریب داد، اما همه را برای همیشه نمیتوان فریب داد. " با عملیات های ذهنیت سازی تا حد معینی میتوان پیشرفت کرد. اما این محقق است که حقیقت روزی برملا میشود. رسانه های غرب، سازمان تروریستی پ ک ک / پ ی د را به صفت "مبارزین آزادی خواه" تبلیغ میکنند. به عقیده آنها این سازمان تروریستی نماینده همه کردها است. گویا مبارزه با این سازمان تروریستی به معنی مبارزه بر علیه همه کردها و حمایت از آن نیز در معنای حمایت از کلیه کردهاست. عملیات نظامی تورکیه در عفرین نیز طوری نشان داده میشود که گویی بر علیه کردها ترتیب میبابد. این ادبیات متاسفانه از سوی کانال هایی نظیر الجزیره نیز به کار برده میشود. 

سازمان های تروریستی کردی که عملا پاکسازی قومی برعلیه کردها انجام میدهد

این در حالیست که بزرگترین ظلم در حق کردها را پ ک ک مرتکب شده و میشود. بیش ازجمله 40 هزار تن انسانهایی که قربانی اقدامات تروریستی پ ک ک شدند، اکثریت آنها کرد بودند. پ ک ک، با ایدئولوژی مارکسیزم- لنینیزم بر علیه کردهایی که مخالف روش تروریزم هستند اقدام به پاکسازی قومی کرده است. از اینرو میلیون ها تن کرد از مناطق شرق و جنوب شرقی تورکیه به مناطق غربی به ویژه به استانبول مهاجرت کرده اند. با این مهاجرتها، استانبول به شهری تبدیل شده که به تناسب دیگر شهرهای تورکیه و بیشترین جمعیت کردها در آنجا نقل مکان کرده اند. انسانهایی که از ترور پ ک ک فرار کرده اند، نه به شهرهای کردنشین در عراق و سوریه و بلکه به شهرهای ترک نشین در داخل تورکیه مهاجرت کرده اند و این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

امروز مشابه این پاکسازی قومی توسط پ ی د شاخه سازمان تروریستی پ ک ک در سوریه انجام میشود. پ ی د که با حمایت آمریکا در تلاش تشکیل یک کریدور ترور در مرز تورکیه تا بحیره مدیترانه میباشد، مشابه آنچه که پ ک ک قبلا  انجام داده بود، در راس کردها و سپس اعراب و ترکمن ها را از خاکهای شان تبعید میکند. از اینرو صدها هزار کرد به تورکیه پناه آورده اند. همراه با کسانی که از ظلم داعش فرار کرده اند، امروز میلیون ها سوریه ای در تورکیه زندگی میکنند.

البته در بین کردها هستند کسانی که از این سازمان تروریستی حمایت میکنند. ولی به این دلیل کرد فرض کردن پ ک ک به این شباهت دارد که بگویم هیتلر نماینده تمام آلمانی ها و یا موسولینی نماینده کلیه ایتالیایی ها بوده است.  

چرا کردها یک دولت ملی نداشته باشند؟

این سوال که اغلب در رسانه های غربی مطرح میشود، تا حد معینی با برخورد جوانان کرد مواجه میشود. ولی کسانیکه این سوال را مطرح میکنند، معمولا این سوالات را نمپرسند که چرا در کشور آمریکا که از 50 ایالت/دولت مختلف تشکیل شده است، نژادهای مختلف از دولتی جداگانه برخوردار نیستند؟ به همین شکل چرا کشورهای غربی که از جنبش های جدایی طلب در شرقمیانه حمایت میکنند، چرا از جنبش استقلال طلبانه کاتالونیا حمایت نکردند؟ بر عکس، چرا کشور آلمان کارلز پوجد مون را به رغم اینکه در هیچ فعالیت تروریستی دست نداشته دستگیر میکند؟ اساسا این مسئله، نه تشکیل یک دولت ملی بلکه سیاست "تفرقه بینداز و حکومت کن" است. همانطور که ادموند برک در حین انتقاد به حق از انقلاب فرانسه اشاره کرد، آیا مفاهیم پر زرق و برق چه دردی را دوا و وبه چه چیزی خدمت میکنند؟

اگر مسئله دولت بودن هر ملت، فراتر از آن مسئله تشکیل دولت از سوی هر خان نشینی / امیرنشینی / شهر باشد، جغرافیای ما در گذشته بارها آن را مورد آزمون قرار داده است. چنانچه آناتولی نیز در بین خان نشینی های ترک تقسیم شده بود. ترکها، کردها و اعراب بارها در داخل خود به بخش های مختلف تجزیه شده بودند. ولی نتیجه چه شد؟ در داخل این تجزیه شدگی حتی یک شهر مسلمانی که اشغال شده باشد باقی نماند. به هر دلیلی اگر روند تجزیه آغاز شود، توقف آن به اراده تجزیه کنندگان وابسته خواهد بود. یک قرن پیش، به رغم عدم حمایت اکثریت، باز تحت تاثیر غربی ها برخی از اعراب وارد چنین راهی شدند. اکنون 23 دولت عربی وجود دارد. ادعاهایی مبنی بر وجود طرح های تجزیه بیشتر عراق، سوریه و برخی از پادشاهی های عرب در منطقه خلیج، مطرح میشود. مردم شرقمیانه با این وضعیت، یکی از ضعیفترین، دردناک ترین و منفعل ترین دوره های خود را سپری میکنند.

در حالی که این حوادث به شکل بسیار واضح و دردناک ترین شکل ممکنه آن به وقوع میپیوندد، مردمان شرقمیانه منجمله کردها، نه به تجزیه بیشتر بلکه به همبستگی، اتحاد و تعاون بیشتر نیاز دارند.

آیا کردهای سیکولار، کردهای برتری هستند؟

سیکولار بودن سازمان ترویستی پ ک ک باعث تقدیر/ توجه و حمایت بیشتر در رسانه های غربی شده است. در دوره ای که اسلام و تروریزم، مرتبط به یکدیگر نشان داده میشود، سیکیولار شدن کردها به صفت یک رهایی قلمداد شده و سیکولاریزم  به صفت راه حل و یک چاره ارائه داده میشود. این وضعیت نیز بجز یک عملیات ذهنیت سازی چیز دیگر نیست. چرا که اگر جنگهای جهانی اول و دوم منحیث دو فاجعه بزرگی که طی آنها بشر با جنایات و مظالم بی سابقه ای مواجه شد، شناخته شوند، در جریان هر دوی این جنگها کشورهای اکثرا سیکولار و یا ایدئولوژی های سیکولاریستی با یکدیگر وارد نبرد شدند. اساسا امپرایالیزم چه سیکولار و چه غیر سیکولار، فاقد ایدئولوژی است. استعمار، استعمار است. از اینرو دلیل حمایت کشورهای غربی از پ ک ک، نه سیکولار بودن این سازمان تروریستی بلکه قابلیت کاربردی بیشتر این سازمان تروریستی برای غرب است. علاوه بر این، سازمانی که از ارزشهای اجتماعی، فرهنگی و دینی یک کشور جدا شده و دچار بیگانگی با جامعه ای شده است که از آن برآمده چه سیکولار باشد و چه نباشد چاره ای جز تکیه بر کشورهای امپرایالیستی ندارد.

هدف از این همه تحریفها در چه بوده است؟

اگر درس عبرت گرفته نشود، تاریخ تکرار میشود. امروز به فردا و دیروز نیز به امروز شباهت دارد. با نگاهی به تاریخ خواهیم دید که سه عنصر تشکیل دهنده شرقمیانه یعنی کردها، ترکها و اعراب به اندازه همبستگی شان به صلح  و آرامش دست یافته و به یک بازیگر جهانی تبدیل شده اند. در حالی که تجزیه آنها را با اشک و خونریزی مواجه کرده و به آله دست مراکز شر و فساد مبدل کرده است. اتحاد عربها، کردها و ترکها در طول تاریخ زمینه توقف جنگهای صلیبی را فراهم کرده است. بیت المقدس اشغالی، در سایه صلاح الدین ایوبی که یک قوماندان کرد بود، نجات داده شده و ثبات منطقه ای برقرار گردیده بود. امروز، برخی از مراکز در غرب، در تلاش آزمودن اقدام گذشته خود هستند و تلاش دارند  تا یکی از سه عنصر تشکیل دهنده شرقمیانه که سالها در کنار یکدیگر زندگی کرده و بیرقداری اسلام انجام داده اند را به سمت خود متمایل کنند. در همین راستا میکوشند با حملات امپریالیستی تشکل دولتی کرد تشکیل بدهند. این وظیفه را در جریان جنگهای صلیبی بخش از مسحیان و ارامنه در منطقه بر عهده گرفته بودند. امروز نیز اسرائیل با هدف بی ثبات کردن منطقه نقش مشابهی را ایفا میکند. اما تلاش میشود تا برای اولین بار یک جامعه مسلمان از طرق محلی جریان های صلیبی نوین در برخی کشورها و حملات امپریالیستی معاصر تبدیل شود. از اینرو با ادعای مبارزه با داعش احساس غرور میکنند. ولی اساسا هدف آنها تشکیل جامعه یست که در محله مسلمان نشین جسارت به فروش حلزون کنند. به رغم این همه تحریف و عملیات ذهنیت سازی، اکثریت کردها از این بازی ها آگاهی دارند. آنها با این اقدامات مخالفند. درک هزار ساله انسانهای این منطقه اعم از ترکها، کردها و اعراب یکبار دیگر پیروز خواهد شد. کودکان ما هرگز وسیله و الت دست حملات امپریالیستی و صلیبی نوین نخواهند شد....

نویسنده:

پروفیسور قدرت بلبل 

رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه ییلدیریم بایزید

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kudret BÜLBÜL

 

 

 

 

 

 اخبار مربوطه