نظری به آجندای تورکیه وجهان جمعه 10 حمل 1397 هجری شمسی

بازگشت داوطلبانه مردم عفرین به خانه های خود در سایه سیاستهای تورکیه

نظری به آجندای تورکیه وجهان جمعه 10 حمل 1397 هجری شمسی

بطور کلی تورکیه ثابت کرده است که در تمامی عملیاتهای نظامی یک نیروی سازنده است نه یک نیروی مخرب

بعد از پاکسازی مرکز و حومه عفرین از لوث وجود تروریستها، بازگشت مردم عادی به منطقه آغاز شد. حتی کردهای سوریه که با فرار از ظلم و ستم تروریستهای پ ک ک / ی پ گ به تورکیه پناه آورده بودند، شروع به بازگشت به خانه های خودکردند. درحالیکه موضوع پناهندگان سوریه یکی از موضوعات داغ افکار عمومی جهان میباشد و در نتیجه این حوادث، نژادپرستی در آمریکا و کشورهای اروپایی روز بروز در حال افزایش است، در سایه سیاست های تورکیه درسوریه، مردم این کشور شروع به بازگشت داوطلبانه به شهرهای خود کرده اند. 

اکنون توجه شما را به ارزیابی های جان آجون محقق بنیاد تحقیقات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی معطوف میداریم:

در سایه انجام کمک های انسانی، فعالیت های زیرساختی و ایجاد فضای آزاد و امن در مناطقی که توسط تورکیه از لوث وجود تروریست ها پاکسازی شده اند، پناهجویان سوریه شروع به بازگشت به خانه های خود کرده اند. تورکیه درحالی که از سویی به مبارزه با ترورادامه میدهد، ازسوی دیگرنیزسعی در ایجاد مناطق امن برای مردم عادی دارد. بیش از 22هزار پناهجوی سوریه یی ساکن خارج از سوریه به این کشور بازگشتند ودرمناطقی که در نتیجه عملیات سپر فرات آزاد شده اند، اسکان یافته اند. همچنین هزاران تن ازمردم آواره در مناطق داخلی سوریه نیز به حلب شمالی آمده و درمناطقی که درنتیجه عملیات سپر فرات آزاد شده اند، اسکان گزیده اند. مردم ساکن دمشق و حومه آن نیز که در محاصره رژیم اسد هستند با تخلیه از این مناطق راه منطقه حلب شمالی را که با تلاشهای تورکیه از ترور پاکسازی شده، در پیش گرفته اند. همچنین نباید فراموش کرد که مردم عادی ساکن مناطق مختلف سوریه نیز با فرار از ظلم و ستم موجود به مناطقی که در نتیجه عملیات سپر فرات آزاد شده اند، پناه می آورند. تورکیه با انجام عملیاتهای نظامی در داخل خاک سوریه نه تنها امنیت ملی خود را تامین میکند، بلکه در عین حال نور امیدی است در جهت تامین زندگی مطمئن و امن برای مردم سوریه. بطور مثال انسانهایی که در نتیجه عملیات های طبقه، رقه و دیرالزور که با همکاری مشترک ایالات متحده آمریکا و نیروهای پ ک ک / ی پ گ اجرا شد مجبور به مهاجرت از منطقه شدند و یا توسط نیروهای پ ک ک / ی پ گ وادار به ترک منطقه شدند، اکنون در مناطقی که در نتیجه عملیات سپر فرات آزاد شده اند، مسکن گزین شده اند. این درحالیست که بازگشت پناهجویان سوریه به مناطقی که توسط ایالات متحده آمریکا و به بهانه مبارزه با ترور داعش به سازمان پ ک ک / ی پ گ اختصاص داده شده، موضوع بحث نیست. حتی در حالی که این مناطق اختصاص یافته به پ ک ک / ی پ گ به مراتب بزرگتر هستند، مردم عادی به جای بازگشت به این مناطق ترجیح میدهند به خارج از کشور و یا حلب شمالی فرار کنند.  

همچنین مناطقی چون زبدانی، حمص، درعا و حلب نیز که پس از انجام قتل عام های بزرگ توسط رژیم اسد و روسیه تحت کنترل آنها درآمده اند، هنوز همانند شهر ارواح هستند. در داخل خاک سوریه یگانه منطقه یی که مردم عادی حتی با بازگشت از کشورهای دیگر شروع به اسکان در آنجا نموده اند، مناطقی است که در نتیجه عملیات سپر فرات آزاد شده اند. به همین شکل منطقه عفرین و حومه آن نیز تبدیل به منطقه ای خواهد شد که مردم عادی با خیال راحت به انجا بازگشته و جابجا خواهند شد. در مناطقی که در نتیجه عملیات سپر فرات آزاد شده اند، بیش از صد هزار تن که توسط تروریست های پ ک ک / ی پ گ از منطقه تل رفعت و اطراف آن وادار به مهاجرت شده بودند، جابجا شده اند. اهالی تل رفعت که خواهان بازگشت به خانه های خود هستند، با برگزاری تظاهرات و تجمعات از اردوی تورکیه و اردوی آزاد سوریه میخواهند که تل رفعت و اطراف آن را از تروریست های پ ک ک / ی پ گ پاکسازی کند تا آنها بتوانند با خیال راحت به خانه هایشان بازگردند. تورکیه نیز برای اینکه مردم تل رفعت به این خواسته برحق خود دست یابند، اقدامات لازم را آغاز کرده است.

به طورمثال موضوع پناهجویان سوریه یی یکی از موضوعات جنجال برانگیز در آلمان است. بویژه حزب راست افراطی AFD خواهان خروج پناهجویان سوریه یی از آلمان است. حتی این حزب با ارسال هیاتی به سوریه مذاکراتی را با رژیم اسد به انجام رسانده و خواستار بازگشت اجباری این پناهجویان به مناطق تحت کنترل رژیم شده بود. اما افکار عمومی آلمان این پیشنهاد را نپذیرفت و اعلام کرد که در صورت بازگشت پناهجویان به این مناطق، خطرات متعددی در انتظار آنها خواهد بود. از سوی دیگر ارزیابی پناهجویان به صفن خائن وطن از سوی رژیم اسد، به این معنی است که در صورت بازگشت آنها به این مناطق فشار، سرکوب و شکنجه در انتظار آنها خواهد بود و این امر نیز نشان میدهد که فکر بازگشت اجباری پناهجویان به مناطق تحت کنترل رژیم اسد یک فکر غیرانسانی است.

به دلیل تاسیس منطقه امن وآزاد برای پناهندگان سوریه توسط تورکیه، این افراد خواهان بازگشت داوطلبانه به خانه های خود هستند.  به همین ترتیب، آغاز عملیات نظامی احتمالی توسط تورکیه در سینجار عراق برای از بین بردن تهدید پ.ک.ک فضای لازم برای بازگشت مردم عادی به خانه هایشان را فراهم خواهد کرد. در نتیجه حمله داعش به منطقه سینجار عراق بسیاری از یزیدی ها مجبور به ترک خانه های خود شدند و با وجود پاکسازی این منطقه از تروریست های داعش، هنوز 80 فیصد از یزیدی ها در اردوگاه های خارج از سنجار زندگی میکنند. در واقع، حضور پ.ک.ک در منطقه مانع از بازگشت یزیدی ها به خانه هایشان شده است. در صورتی که تورکیه با کمک دولت مرکزی عراق منطقه سینجار را از لوث وجود پ ک ک پاکسازی نماید،  اکثریت ایزدی ها به خانه های خود باز خواهند گشت.

بطور کلی تورکیه ثابت کرده است که در تمامی عملیاتهای نظامی یک نیروی سازنده است نه یک نیروی مخرب.

نویسنده: جان آجون محقق، کارشناس و نویسنده بنیاد تحقیقات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اخبار مربوطه