چشم انداز تمدن جهانی از دیدگاه تورکیه چهارشنبه 8 حمل 1397 هجری شمسی

ارزیابی های پروفسور قدرت بلبل رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه ییلدیریم بایزید انقره زیر عنوان" وقوع جنایات پیهم در مکاتب آمریکا "

چشم انداز تمدن جهانی از دیدگاه تورکیه چهارشنبه 8 حمل 1397 هجری شمسی

 دوستان محترم در این برنامه  توجه شما را به ارزیابی های پروفسور قدرت بلبل رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه ییلدیریم بایزید انقره  زیر عنوان" وقوع جنایات پیهم در مکاتب آمریکا "،جلب میداریم.

 پروفسور قدرت بلبل رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه ییلدیریم بایزید در این زمینه میگوید:

راهپیمایی ها، جنبش و تحرکاتی که این روزها در شهرهای آمریکایی آغاز شده و به دیگر شهرها نیز سرایت کرده است، آنگونه به نظر میرسد که در آینده نه چندان دوری تمامی جهان را فرا خواهد گرفت. "بخاطر زندگی مان راه پیمایی کن" (MarchForOurLive). در میتینگی که روز شنبه در واکنش به جنایات در مکاتب آمریکا درواشنگتن دی سی برگزار شد، 500 هزار تن که  اکثر آنها را جوانان تشکیل میدادند، شرکت کردند. پلاکاردی با مضمون "من حتی نمیتوانم به مکتب چاکلیت خسته دار ببرم. به سلاح ها نخیر!" دردست یکی از شاکردان مکتبی یکی از جالب توجه ترین صحنه هایی بود که در جریان این راهپیمایی به چشم میخورد.

جنایات در مکاتب

جنایات در مکاتب آمریکا روز به روز ابعاد غیر قابل تصوری به خود میگیرد. اطفال، نوجوانان وجوانان، خانواده ها و انسانهای دارای عقل سلیم به این جنایات عکس العمل نشان داده و با درخواست اتخاذ تدابیر در برابر اینگونه جنایات راهپیمایی بزرگی را راه اندازی کردند. اخیرا در فبروری 2018 در فلوریدا در جریان فیر یک جنایت پیشه یی در یکی ار مکتب ابتدایی 17 متعلم جان خود را از دست داد. در جریان حمله مسلحانه در کنک تیکات در سال 2012، 26 تن  و در جریان فیرهایی در ویرجینیا در سال 2017 نیز 32 متعلم مکتب به قتل رسانیده شدند. همه ساله هزاران تن ازدانش آموزان در ایالات متحده آمریکا در جریان این نوع حملات مسلحانه وفیرها کشته میشوند. دسترسی به داده های مختلفی در رابطه با مرگ روزانه 5 تا 19 دانش آموز در اینترنت امکان پذیر است. در این داده ها اطلاعاتی دال بر دو برابر بودن میزان این نوع حملات در آمریکا در مقایسه با دیگر کشورهای جهان به چشم میخورد.

جنایات عمومی

جنایات در مکاتب آمریکایی، در اصل یکی ازعناصرقرار داشته در زیرمجموع حملات مسلحانه رایج در سطح این کشور به شمار میرود. این جنایات در چهار گروه مختلف طبقه بندی میشوند. جنایات مسلحانه و درگیری ها، حوادث و رویداد های مسلحانه، خودکشی ها و حملات جمعی. در حال حاضر همه روزه در ایالات متحده امریکا به تعداد  92 تن در جریان حملات مسلحانه جان خود را از دست میدهند. از سال 1970 تاکنون 1.5 میلیون تن در نتیجه حملات تروریستی جان خود را از دست داده اند که این تعداد، از مرگ و میر در خلال جنگ های آمریکا بیشتر است. در سال 2017 در نِوادا 58 تن و در سال 2016 در فلوریدا 49 تن کشته شدند. وقوع این جنایات جمعی را میتوان  با دسترسی رایج مردم آمریکا به سلاح و مسلح بودن آنان توضیح داد. آمریکایی ها 4.4 فیصد از مجموع جمعیت جهان را تشکیل میدهند اما صاحب 42 فیصد از سلاح های شخصی در سطح جهان هستند. 31 فیصد از حملات جمعی در سطح جهان در ایالات متحده آمریکا به وقوع میپیوندد. پس از آمریکا نیز داشتن بالاترین تعداد سلاح متعلق به افراد به کشور یمن تعلق دارد.

جنایات عمومی

میزان جرم و جنایت در آمریکا در مقایسه با داده هااز سرتاسرجهان بسیار بالاست. بر اساس داده های اداره تحقیقات فدرال یا پولیس فدرال آمریکا "اف بی آی"، در سال 2016 یک میلیون و 195 هزار و 704 تن در آمریکا دست به جرایم خشونت بار زده اند. 15 هزار و 696 تن کشته شدند. 71.5 فیصد از این جنایات با سلاح های آتشین انجام داده شده است. تعداد کسانی که در سال 2016 در اثر فیرهای پولیس کشته شدند نیز هزار و 152 تن اعلام شده است. آمریکا همچنین کشوری است که بیشترین جرایم مربوط به تجاوز در آن اتفاق می افتد. طی یک سال اخیر در اینکشور 90 هزار و 185 مورد تجاوز گزارش شده است. 62 فیصد از کسانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند، کمتر از 18 و 29 فیصد بوده و حتی از آن نیز پایینترتا 11 سال سن داشته اند. (http://www.milliyet.com.tr/abd-nin-korkunc-suc-istatistikleri-istanbul-yerelhaber-2501762/)

آیا بر علیه آزادی ها نیز جنایاتی وجود خواهد داشت؟

میزان جنایات حقیقتا ابعاد وحشتناکی دارد هر چند که رسانه ها این موضوع را منعکس نمی کنند، بناء لازم است تا ما مجددا به موضوع خود یعنی جنایت در مکاتب برگردیم. با نگاهی به مباحثات موجود در آمریکا در مورد مکاتب و جنایات، خواهیم دید که این مباحثات، با محوریت آزادی حمل سلاح در قانون اساسی اینکشور انجام میگیرد. آزادی حمل سلاح یکی از حقوق اساسی و تغییر ناپذیری است که قانون اساسی آمریکا در اختیار مردم اینکشور قرار داده است.

آمریکا جغرافیایی بزرگ و پهناوری است. در طول تاریخ نیز همواره صحنه درگیری های متعدد چه با سرخ پوستان و چه در داخل خود شده است. از اینرو آزادی حمل سلاح در چنین کشوری در حد معینی مباحثات معقولی محسوب میشود. در کنار این، شکل گیری این مباحثات صرفا در حول محور آزادی های موجود در قانون اساسی، برای غیر امریکایی ها چندان قابل درک نیست. این مباحثات ابعاد مختلفی دارد. بررسی این مباحثات از جنبه آزادی های ناشی از قانون اساسی در کشوری که سالانه هزاران تن در آن جان خود را از دست میدهد، تلاش بیهوده ای محسوب میشود. علاوه بر این، پیشنهادات عجیب دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا نیز وجود دارد. پیشنهاداتی مانند مسلح شدن معلمان مکاتب. چنانچه این پیشنهاد به تصویت پارلمان ایالت فلوریدا رسید. در کشوری که سالانه هزاران دانش آموز به قتل میرسند، مسلح شدن معلمان چه نوع راه حلی برای این معضله بوده میتواند ؟ در جهت ممانعت از حملات دانش آموزان به یکدیگر آیا باید سلاح های پیشرفته تری در اختیار معلمان قرار داد؟ اگر در چنین وضعیتی دانش آموزان به سلاح های دارای ظرفیت بیشتر دسترسی پیدا کنند، آیا معلم ها در برابر این وضعیت از سلاح هسته ای استفاده خواهند کرد؟ آیا آمریکا میخواهد رقابت تسلیحاتی ای را که در عرصه بین المللی در برابر برخی از کشورها وارد آن شده را در مورد دانش آموزان و معلمان خود نیز بکار ببرد؟ این واقعا غیرقابل درک است...

چه باید کرد؟

همانطور یکه اورتیگا گاسیت "Ortega Gasset" نویسنده اسپانیایی بیان میدارد؛ "تمدن متکی به مادیات به معنی پرابلم عمیق است، با افزایش توسعه آن به همان اندازه پرابلم و مصیبتها نیزافزایش افزایش خواهد یافت."... مباحثات مربوط به مکاتب و جنایات را باید از محور آزادی ها و یا منع تسلیحات خارج کرد. مسئله به غیر از اینها از فکتورهای مختلفی برخوردار است. در برخی از نمونه های جنایات انجام شده، قاتلین نحوه و چگونگی جنایت خود را از طریق شبکه های اجتماعی به اشتراک میگذارند. در این چارچوب به تحلیل های مختلف نیاز داریم. آدام لانک فورد Adam Lankford نویسنده امریکایی در این مورد اظهارات ارزشمندی را ایراد کرده است. لانکفورد میگوید: " جنایات جمعی آمریکایی ها ریشه در فرهنگ استفاده از سلاح در بین آمریکایی ها و تزریق نگرش فوق العاده بودن و برتری جویی آنها و اینکه میتوا نند به هر کاری دست بزنند، دارد." به ویژه جوانانی که در داخل کانون خانواده پرورش نیافته و خلاء های بسیاری در زندگی شان وجود داشته است با دست زدن به چنین اقداماتی در واقع با استفاده از این فرهنگ برای اثبات خود تلاش میکنند.

جنایات جمعی در کشور امریکا که بیشتر از حملات تررویستی در بیشتر کشورها تلفات جانی به همراه دارد، نباید تنها حول محور آزادی های ناشی از قانون اساسی و خلع سلاح مورد بررسی قرار بگیرد. جنایات جمعی آمریکا مستلزم تحلیل اجتماعی، روانی، پیداگوژیک، پتالوژیک، آموزشی، فرهنگی و بررسی آن از چشم انداز تمدن جهانی میباشد. به این تحلیل ها مطلقا نیازمند فاکتور معنویاتی هستیم که بتوان طی آن یک جامعه مرفه را مهار کرد. نیاز به مشروعیت کمتر، توسط انسانهای کشوری که رفته رفته در سطح بین المللی حالت تهاجمی به خود میگیرد، موضوع دیگری است که باید مورد بررسی قرار بگیرد. عنصر دیگری که باید بررسی شود این است که چرا مردم آمریکا در مقایسه با دیگر مردمان جهان به مسلح شدن نیاز دارند؟ آیا این از یک بحران امنیت فردی و اجتماعی نشات میگیرد؟ امیداورم راه پیمایی های برگزار شده در آمریکا به نتیجه برسد. چرا که داشتن حق زندگی از همه چیز در این دنیا ارزشمند تر است.

نویسنده:

پروفیسور قدرت بلبل 

رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه ییلدیریم بایزید

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kudret BÜLBÜL

 

 اخبار مربوطه