نظری به آجندای تورکیه وجهان جمعه 29 جدی 1396 هجری

نشست استانه با گرانتوری تورکیه روسیه و ایران، در جهت بهتر شدن اوضاع متشنج و اختناق بار سوریه در 15 سپتامبر سال پار آغاز به کار کرده بود ، گامهای مثمری را در این راستا برداشت

نظری به آجندای تورکیه وجهان جمعه 29 جدی 1396 هجری

عملیات احتمالی ترکیه علیه عفرین متوقف نخواهد شد

با ضمانت ترکیه، روسیه و ایران گام های مهمی برای کاهش تنش در سوریه طی روند آستانه برداشته شد. روند آستانه مهمترین گام در جهت پایان یافتن درگیری ها و برقراری صلح طی 6 سال اخیر در سوریه محسوب میشود. در نتیجه توافق صورت گرفته بین سه کشور ترکیه، ایران و روسیه، بسیاری از نقاط سوریه "مناطق عاری از تنش" اعلام شد. همچنین در نشست سوچی تصمیم بر آن شد تا با مشارکت گروهها و مذهب های مختلف سوریه یی کنگره صلح ملی برگزارشود. اما درگیری های موجود در منطقه ادلب که جزو"مناطق عاری از تنش" میباشد، روند آستانه را با مشکل مواجه میسازد.

نیروهای بشاراسد وشبه نظامیان طرفدار اسد طی عملیات ادلب که با پشتیبانی نیروی هوایی روسیه انجام گرفت، چندین شهر را به تصرف خود درآوردند. پیشروی شبه نظامیان طرفدار رژیم به میدان هوایی ابوظهور در نتیجه حملات مخالفین سوریه یی تا اندازه ای متوقف گردید. وزارت امور خارجه ترکیه اعلام داشت که عملیات انجام یافته توسط نیروهای اسد در منطقه ادلب برخلاف توافق "مناطق عاری از تنش" میباشد. ترکیه از روسیه میخواهد تا با اعمال فشار بر رژیم اسد، عملیات ادلب را متوقف کند. وارد عمل شدن گروه های مخالف دولت سوریه که مورد حمایت ترکیه میباشند نیزباید دراین چارچوب و درماهیت هشدار به روسیه و نیروهای اسد ارزیابی گردد. از سویی اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مورد منطقه عفرین، احتمال انجام عملیات عفرین را قوت بخشید. رئیس جمهور اردوغان با تاکید بر آنکه هر لحظه احتمال آغاز عملیات عفرین و منبچ وجود دارد، گفت: انشالله فردا و یا پس فردا با آغاز از عفرین و منبج دیگر لانه های تروریستی را نیز یکی پس از دیگری نابود خواهیم کرد. رئیس جمهور تاکید کرد: اظهارات سخنگوی فیلق الشام مبنی بر اینکه 20 هزار سرباز اردوی آزاد سوریه جهت حضور در عملیات عفرین آماده هستند، بسیار مهم و ارزشمند است.

رئیس حمهور اردوغان همچنین خطاب به ایالات متحده آمریکا گفت: " لطفا بین ما و تروریست ها قرار نگیرید، بین ما و خیل قاتلان قرارگرفتن شما ناراواست. در غیر این صورت ما مسئول وقایع ناخواسته ای که ممکن است رخ دهد، نیستیم ... بیرقهای  خود را از پایگاه های سازمان تروریستی تان پایین بکشید تا ما مجبور نگردیم که آنها را به شما تحویل دهیم. نشان و آرم های متعلق به خودتان را از روی یونیفرم تروریست ها تان بکنید، تا ما مجبور نشویم که آنها را همرا ه با تروریست ها یکجا دفن کنیم." این اظهارات از نقطه نظر نشان دادن عزم و أراده ترکیه در این زمینه بیانیه ای بسیار مهم و قوی بود.

طبق بیانیه های های اخیر صادره از سوی ایالات متحده آمریکا، اینکشورقصد دارد تا در مناطق تحت کنترل ی پ ج اردوی ترور متشکل از 30،000 تن را تشکیل بدهد. این طرح که از آن تحت عنوان به اصطلاح "اردوی حفاظت مرزی" یاد میشود، نشان میدهد که ایالات متحده ازتمامیت ارضی سوریه صرف نظر کرده و قصد دارد تا تعاملات خود با ی پ ج را پس از داعش نیز ادامه دهد. در پی این امر ترکیه، روسیه، ایران، اپوزیسیون سوریه و رژیم اسد به شدت به این طرح آمریکا واکنش نشان دادند.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در گفتگو با شبکه تلویزیونی «سن‌.ان‌.ان ترک» درباره تحولات اخیر سوریه و آمادگی برای عملیات عفرین، گفت: "بازیگران بسیاری در سوریه وجود دارند. کشورها، موقعیت‌ها و پایگاه های مختلفی در این منطقه وجود دارد. به منظور جلوگیری از وقوع حادثه ناگواری در جریان انجام عملیات هوایی باید هماهنگی‌ لازم انجام شود. این موارد توسط رئیسلوی درستیزوالی عمومی اردو و دوستان ما در مسکو بررسی خواهد شد".

چاووش‌اوغلو در ادامه همچنین اظهار داشت: پس از اظهارات مقامات آمریکا در مورد «استقرار واحد های مرزی سوریه» درگفت‌ وگو با جیمزماتیس، وزیر دفاع آمریکا و رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا نارضایتی خود از وضعیت موجود را به طور روشن و مشخص به آنها انتقال داده ایم. آنها گفتند که ما نباید گزارش ها در روزنامه ها را باور کنیم. من نیز گفتم که اینها اظهارات روزنامه ها نیستند، بلکه برخی از نظامیان نیز اظهاراتی در این خصوص داشته اند. ترکیه از بعضی رفتارها و اقدامات آمریکا در زمینه مواردی از قبیل؛ عدم اعاده فتح الله گولن، سرگرده فرقه تروریستی فتو٬ پشتیبانی تسلیحاتی از گروههای تروریستی پ.ی.د/ پ.ک.ک و همکاری با آنها ناراحت است. ایجاد یک اردوی به اصطلاح تروریستی آسیب‌های جبران ناپذیری را در روابط ایجاد میکند و میتواند به ابعادوسیع  دیگری نیز سرایت کند. این موضوع را با جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا و رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا مطرح کرده ایم. آنها از نزدیک این موضوع را پیگیری میکنند. نمیخواهند اقداماتی را انجام دهند که سبب آزردگی ترکیه شود. ترکیه با این توضیحات راضی نمیشود. شما که گفتید بعد از پایان عملیات رقه همکاریتان پایان خواهد یافت و به آنها سلاح نخواهید داد؟ این عملیات‌ها تنها علیه داعش بود. تنها راه تضمینی برای نابودی داعش تلاش سیاسی است. هدف حفاظت از تمامیت ارضی سوریه است. کمک به ی.پ.ج در اصل تهدیدکننده تمامیت ارضی سوریه است. وضعیت امروز در عراق نتیجۀ اقدامات غلط آمریکا درعراق است. اگر ایالات متحده این اقدامات را ادامه دهد، آینده سوریه نیز خطرناک خواهد بود. آمریکا به تعهدات خود در قبال ترکیه و فرانسه در خصوص جمع آوری سلاحها بعد از عملیات رقه عمل نکرد. آمریکا به وعده خود در مورد منبج نیز متعهد نبوده است. منتظر گام های مشخص از سوی آمریکا هستیم. پس از اظهارات آمریکا نیز عملیات احتمالی ترکیه متوقف نخواهد شد. به مسئولین آمریکایی گفته ایم که هم علیه عفرین، هم در شرق فرات علیه منبج و هم هرجای دیگری که از آنجا تهدیدی متوجه ترکیه باشد وارد عمل خواهیم شد. درچنین وضعیتی نیزآرزومندیم که متحدی مانند آمریکا درمقابل ما قرار نگیرد. روزانه حملاتی از عفرین متوجه ترکیه است. اتخاذ تدابیر امنیتی برای ما که از هر سه طرف در معرض حملات گروههای تروریستی قرار داریم، حق دفاع مشروع ماست. این حق ما ناشی از قوانین بین المللی است. ما مجبور به مداخله هستیم.»

 

 

 اخبار مربوطه